OBAVIJEST! - Ujed stršljena

Objavljeno 10.9.2018.

 

Kako je u posljednjih nekoliko dana zabilježen povećan broj pacijenata koji su zatražili HMP u zdravstvenoj ustanovi dom zdravlja Bihać zbog ujeda stršljena,direktorica Doma zdravlja Bihać mr.sci.dr Anela Softić Kasumović apeluje na građane da se pridržavaju slijedećeg:

Mjere opreza:

  1. Jesti slatko ili piti sokove na otvorenom, jer se može dogoditi da nas insekt ubode u jezik, što može izazvati gušenje mehaničkim putem (zbog oticanja)
  2. Hodati bos po travi, jer košnice stršljena i osa mogu biti i u zemlji; nositi odjeću žarkih boja ili široku (jer žarke boje privlače insekte koji se mogu zavući pod odjeću)
  3. Izbjegavati veće tjelesne napore zbog znojenja (znoj privlači insekte).
  4. Sve namirnice, osobito one slatke, kao i posude za odlaganje smeća treba dobro zatvoriti
  5. Na prozore postaviti mreže ili barem staviti insekticid u obliku pločice u utičnicu za struju.
  6. Koža se može namazati i nekim sredstvom koje mirisom odbija insekte, ali pritom moramo paziti da je riječ o tvarima koje mogu izazvati alergijsku reakciju.

Ubod ovog insekta obično nije fatalan, kao u ovom slučaju, i uglavnom se sve završi blagim otokom koji traje nekoliko dana. Međutim, u nekim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka , odnosno alergijske reakcije na otrov, a tada je čitava stvar mnogo opasnija.

U svakom slučaju, najbolje je izbegavati avanture u prirodi na mjestima gde ima stršljenova. Ukoliko se bavite baštovanstvom, budite na oprezu i zaštitite otvorene dijelove tijela. Ako ipak dođe do uboda, odmah izvadite žaoku i stavite hladan oblog.

Do anafilaktičkog šoka dolazi iz više razloga:

  • Zbog toga što je osoba alergična na ujed insekta
  • Zbog toga što je ubod na nezgodnom mjestu (u predjelu lica ili vrata) gdje otok izaziva gušenje
  • Ako je osobu u proteklih nekoliko nedjelja već ujeo stršljen ili osa, pa je imuni sistem postao preosjetljiv na alergen i u slučaju ponovnog uboda dolazi do anafilaktičke reakcije organizma

Potrebno je naglasiti da u slučaju anafilaktičkog šoka treba odmah pozvati hitnu pomoć kako bi se sprovela antišok terapija. Tu terapiju mogu da izvedu samo profesionalci koji praćenjem simptoma određuju doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida, kako bi neutralisali alergijsku reakciju.

U slučaju da nema alergijske reakcije, već je u pitanju samo običan otok, mesto uboda treba tretirati hladnim oblogama. U tu svrhu možete upotrebiti hladan predmat kao što je metalna kašika. Međutim, u nekim slučajevima, alergijska reakcija može da zakasni i 8 do 10 sati, pa je ipak najbolje obratiti se ljekaru, posebno ako vas je već ujeo insekt u poslednjih nekoliko nedelja.

 

2012 Dom zdravlja Bihac