13. mart - Svjetski dan bubrega

Objavljeno 14.3.2016.

 

Svjetski dan bubrega obilježava se na dan 13.03. Svrha Svjetskog dana bubrega je podizanje svijesti o važnosti bubrega, organa koji ima ključnu ulogu u održavanju života, te širenje spoznaje o tome da su bubrežne bolesti česte, opasne i liječive.

U odraslog čovjeka masa svakog bubrega je oko 150 g a velik je otprilike kao stisnuta šaka. Bubrezi su izuzetno važni za naše zdravlje i kvalitetu života. Ne samo da oni čiste naš organizam nego i reguliraju krvni tlak, održavaju čvrstoću kostiju i stimuliraju stvaranje crvenih krvnih zrnaca koja nose kisik po tijelu. Iako klinička ispitivanja nisu dala odgovor koliki je potreban unos vode i tekućine tijekom dana smatra se da pijenje 1,5 do 2 litre vode dnevno znatno olakšava bubrežnu funkciju čišćenja štetnih produkata iz krvi. Važno je imati na umu da odgovarajući unos tekućine za svaku pojedinu osobu ovisi o mnogim faktorima ukljujući spol, fizičku aktivnost, klimatske uvjete, zdravstveno stanje, trudnoću i dojenje. Osobe s bubrežnim kamencima moraju piti i više!

Stručnjaci danas preporučuju 6 - 8 čaša dnevno tijekom cijele godine. Dnevni unos tekućine treba biti veći od količine koju izlučimo urinom i boja urina pokazuje kolika je koncentracija urina. Provjerite boju svoje mokraće. Treba biti svjetla, gotovo čista. Tamnožuta boja mokraće znači da trebate više tekućine.

Gubitak bubrežne funkcije zbog kojeg se mora doživotno ići na dijalizu ili imati presađen bubreg, najčešće nastaje zbog šećerne bolesti. Bubrege (i druge organe) uništava i ona šećerna bolest koja prividno ne izaziva velike poteškoće, kod koje šećer u krvi ne mora biti jako povišen, koja se ne liječi inzulinom, pa čak i ona koja nije liječena tabletama.

Ako se oštećenje bubrega otkrije rano, primjenjuje se liječenje koje može usporiti, ili zaustaviti dalje oštećenje bubrega, ili čak popraviti štetu. Kronična bubrežna bolest i opasnost gubitka bubrežne funkcije može se otkriti u ranoj fazi pregledom mokraće i krvi. Osnovni cilj liječenja je smanjiti propuštanje bjelančevina u mokraću, izborom lijekova za krvni tlak kao i primijeniti sve druge mjere koje čuvaju bubreg.

Osobe s poznatom bubrežnom bolešću zahtijevaju redovito liječenje i kontrolu kao i sve osobe sa šećernom bolešću, hipertenzijom, osobe čiji srodnici su liječeni dijalizom i osobe s bolestima srca i krvnih žila trebaju provjeru urina i krvi da se utvrdi stanje bubrega.

 

2012 Dom zdravlja Bihac