28. april - Svjetski dan zaštite na radu

Objavljeno 28.04.2015.

 

Od 2003. godine Međunarodna organizacija rada obilježava "Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu" s naglaskom na prevenciju bolesti i povreda na radu.

Dan zaštite na radu se širom svijeta obilježava različitim događajima i akcijama.

BiH godišnje bilježi od 22.000 do 25.000 povreda na radu. Na radnom mjestu u svijetu godišnje umire 2,2 miliona ljudi. Prema izvještaju inspekcije Zaštite na radu, u BiH je prošle godine, na radu smrtno stradala 41 osoba, a godinu dana prije 46 osoba. Prošle je godine 1300 osoba teško povrijeđeno na radu, a godinu prije 1071 osoba. Od ukupno 25.000 povreda na radu, 800 ih se smatra teškim.

Primjena sistema upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnosti na radu je od ključne važnosti za smanjivanje nesreća, oboljenja i smrtnih slučajeva na radu. Sigurnost i zaštita na radu moraju biti temelj i početak svake radne aktivnosti. Na svojim radnim mjestima radnici su svakodnevno izloženi raznim opasnostima i rizicima. Poslodavci i radnici trebaju se zajednički pridržavati mjera sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, te svakodnevno raditi na njihovom unapređivanju.

Poboljšanje sigurnosti i zdravlja na radu pozitivno utječe na motivaciju radnika, produktivnost rada, te ekonomski i socijalni razvoj društva.

Svijest o zaštiti na radu mora biti temelj svake aktivnosti, pa tako i radnici moraju biti svjesni opasnosti od povreda na radnom mjestu. Vrlo važan element zaštite na radu je i korištenje lične zaštitne opreme propisane za radno mjesto kao što su:

  •  olovne zaštitne kecelje i rukavice u RTG dijagnostici
  •  zaštitne naočale, latex rukavice i sterilni materijali u medicini
  •  propisana zaštitna obuća i odjeća u pratećim djelatnostima i industriji
  •  druga propisana lična zaštitna oprema za svako pojedino radno mjesto

Unapređenjem svih pojedinačnih elemenata, koji se kako direktno tako i indirektno odnose na sigurnost i zaštitu na radu, može se utjecati na smanjenje broja povreda i smrtnih slučajeva na radnom mjestu.

Poslodavci i radnici trebaju se zajednički pridržavati mjera sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, te svakodnevno raditi na njihovom unapređivanju.

 

Prava, obaveze i odgovornosti organizacije, poslodavca i radnika

Organizacija odnosno poslodavac dužni su da organizuju poslove zaštite na radu. U toku obučavanja iz oblasti zaštite na radu, radnik se upoznaje, naročito sa:

  1. Tehničko – tehnološkim procesima i organizacijom rada u cjelini, a posebno sa poslovima radnog mjesta na koje je raspoređen;
  2. Opasnostima koje ugrožavaju bezbjednost na radu, korištenjem sredstava rada i opreme i načinom upotrebe štetnih materija;
  3. Mjerama zaštite na radu i razlozima zbog kojih se te mjere predviđaju i sprovode;
  4. Upotrebom odgovarajućih sredstava rada i opreme i odgovarajućih sredstava lične zaštite, kao i pravilnim i namjenskim korišćenjem uređaja i sredstava kojima se služi pri radu;
  5. Pravima i dužnostima u sprovođenju propisa i mjera zaštite na radu i posljedicama zbog nepridržavanja propisa i mjera zaštite na radu;
  6. Pružanjem prve pomoći;
  7. Organizacijom zaštite na radu;
  8. Korištenjem protivpožarnih aparata.

Radnik je dužan da se pridržava utvrđenih mjera zaštite na radu, da koristi sredstva rada i opremu po uputstvu proizvođača i uputstvu za bezbjedan rad koji utvrdi organizacija odnosno poslodavac.

Opštim aktom odnosno kolektivnim ugovorom utvrđuje se koja sredstva lične zaštite pripadaju radniku.

Radnik određen opštim aktom odnosno poslodavac dužan je da obezbijedi namjensko korištenje sredstava lične zaštite radnika.

Organizacija odnosno poslodavac dužni su organu uprave nadležnom za poslove inspekcije rada dostaviti godišnji izvještaj o povredama radnika na radu, profesionalnim oboljenjima, smrtnim slučajevima i njihovim uzrocima.

Dom zdravlja Bihać je izradio brošure sa osnovnim podacima iz Zakona o sigurnosti na radu.

 

 

 

2012 Dom zdravlja Bihac