8.maj - Svjetski dan borbe protiv raka jajnika

Objavljeno 8.5.2014.

 

8. maja se obilježava Svjetski dan borbe protiv raka jajnika

Ova maligna bolest se po učestalosti nalazi odmah iza raka grlića materice i endometrija, dok je smrtnost žena koje obole veća nego u druga dva slučaja. Iako, od raka jajnika najčešće obole žene u menopauzi, između 50 i 60 godine života, on se može javiti bez obzira na godine.

Od raka jajnika u svijetu godišnje obolijeva oko 250.000 žena, šesti je po učestalosti kada su u pitanju maligna oboljenja kod žena, a radi se o najmalignijem ginekološkom tumoru

Ako se dijagnosticira i liječi na vrijeme, kada je rak ograničen na jajniku, petogodišnja stopa preživljenja je više od 90 posto. Nažalost, manje od 20 posto oboljelih otkrije bolest u ranoj fazi, zbog toga što su simptomi nespecifični. Još jedan uzrok kasnog dijagnosticiranja bolesti leži u činjenici da ne postoji pouzdana dijagnostička metoda za rano otkrivanje raka jajnika – screening.

 

Važno primijetiti simptome na vrijeme

U BiH godišnje oko 200 žena oboli od karcinoma jajnika. Kao neke od faktora rizika je da od raka jajnika češće obolijevaju žene u menopauzi, žene u čijoj porodici je bilo slučajeva raka dojke ili raka grlića maternice te žene koje nisu rađale.

Ova bolest sa sobom nosi tri značajna simptoma. 

  • Prvi simptom su hronični grčevi i bol u abdomenu. 
  • Drugi je konstantan nagon na mokrenje (naravno, ovdje bi trebalo isključiti infekciju mokraćnih kanala, trudnoću i period oporavka nakon porođaja). 
  • Treći je iznenadan gubitak kontrole nad bešikom (dakle, onaj koji ne potiče od dugotrajnih upala mokraćnih kanala, niti je posljedica porođaja). 

 

U određenim slučajevima, žene neće imati nikakve rane simptome bolesti koji bi mogli da pokažu da nešto nije u redu, mada čest osjećaj nadutosti, bol u predjelu stomaka i karlice, manjak apetita i brz osjećaj sitosti za vrijeme jela, urinarni problemi kao što su nagle i česte potrebe za mokrenjem mogu da budu znak ove bolesti.  

Ukoliko se jedan ili više tih simptoma javljaju više od dva-tri puta sedmično, odmah zakažite pregled. 

Neki od simptoma mogu biti više ili manje uobičajeni kod nekih žena, pa je često potrebno duže vrijeme da shvate da nešto nije u redu. Ono po čemu još mogu da se prepoznaju simptomi je to što počinju naglo, a drugačiji su od uobičajenih menstrualnih ili bolova i smetnji koje se vezuju za varenje. Takođe, simptomi se javljaju svaki ili skoro svaki dan i ne prolaze. Pored nabrojanih simptoma, još se mogu javiti – umor, smetnje sa varenjem, bolovi u leđima, bolovi za vrijeme seksualnog odnosa, zatvor i promjene u menstrualnom ciklusu. 

Ono što najviše zbunjuje je da se svi ti simptomi javljaju i kod žena koje nemaju rak jajnika, što otežava prvobitnu dijagnozu.

Vrlo je bitno naglasiti da se rak jajnika ne može otkriti PAPA testom.

 

2012 Dom zdravlja Bihac