Donacija drenažnog rukava za limfedem ruke

Objavljeno 11.03.2014.

 

Udruženje oboljelih od karcinoma dojke UNA USK-a Bihać je pokretač nabavke rukava za drenažu koji je nedostajao Centru za fizikalnu rehabilitaciju ZU Dom zdravlja Bihać. Rukav za drenažu je dio limfomata jako bitan u rehabilitaciji žene oboljele od karcinoma dojke poslije operativnog zahvata.

Primopredaji drenažnog rukava između Općinskog načelnika mr. sci. Emdžada Galijaševića i načelnice Centra za fizikalnu rehabilitaciju Dr Alme Džinić, spec. fizikalne medicine i rehabilitacije prisutvovale su, pored direktorice ZU Dom zdravlja Dr Azre Hasić Ćehić i zaposlenog osoblja samog Centra i članice Udruženja “UNA” čija je koordinatorica gđa Mirsada Džananović naglasila da je Općinski načelnik mr. sci. Emdžad Galijašević  svojim nesebičnim zalaganjem dao svoj doprinos u nabavci ovog dodatka.

Zalaganjem korisnika naših usluga se podiže i nivo kvaliteta zdravstvene zaštite u našoj Ustanovi, te su i zaposleni u ZU Dom zdravlja Bihać zahvalni na ovakvim donacijama. 

 

Šta je limfni edem?

Nakon operativnog tretmana raka dojke sa vađenjem limfnih žlijezda u pazuhu, te izlječenjem žena po terapijskim protokolima (hemo-radio i hormono-terapija), najveći problem u budućem životu predstavlja limfni edem, odnosno otok ruke koji se javlja u različitim stepenima kod operisanih žena. 

 

Limfotok dojke, ramena i nadlaktice

Limfni sistem je dodatni put kojim tečnost može oticati iz međućelijskih prostora u krv Najvažnije je što limfni sudovi mogu prenositi iz tkivnih prostora bjelančevine, pa čak i krupne čestice koje se ne mogu izravno vratiti u krvni kapilar. Najveći dio tečnosti što se filtrira iz arterijskih dijelova kapilara teče između ćelija dok se konačno ne apsorbuje nazad u venske dijelove kapilara. Kada se operativno odstrane limfni čvorovi pazuha, vraćanje limfe iz tog područja u cirkulaciju nije moguće U prvim danima nakon operacije se u operisanom području skuplja slobodna limfa u vidu nakupina tečnosti između tkiva, tzv. seroma koji se ukoliko mu je količina velika, mora evakuisati iglenom punkcijom. Limfedem koji nastaje nakon operacije obično se smanji za 2-3 mjeseca kada se uspostave novi limfni putevi.

 

Klinički znaci limfedema ruke

  • Otok
  •  Osjećaj punoće ili težine 
  • Smanjenje obima pokreta u zglobovima 
  • Zadebljala i suha koža 
  • Nelagodnost 
  • Bol

 

Prevencija  hroničnog limfedema ruke

  • Dovesti aktuelnu tjelesnu težinu do idealne 
  • Mjeriti obime ruku i nogu 
  • Raditi analize nivoa proteina u krvi 
  • Održavati sposobnost za obavljanje aktivnosti dnevnog života
  • Upoznati se sa istorijom otoka, prethodnom zračnom terapijom ili kirurškim zahvatom
  • Regulisati pridružene bolesti kao što su šećerna bolest, srčane bolesti ili upala vena.

 

Prilagoditi život novoj situaciji

Držati ruku sa operisane strane podignutu iznad nivoa srca, kad god je moguće. Izbjegavati dugo držanje ruke spuštene niz tijelo jer to dovodi do nakupljanja i limfe i krvi u donjim dijelovima ruke. Izbjegavati snažne pokrete i intenzivan mišični rad jer takođe dovodi do staze limfe i krvi. Kožu ruke čistiti neutralnim sredstvima i mlakom vodom  svakodnevno i održavati je vlažnom neutralnim losionima. Izbjegavati male ili veće povrede i infekcije ruke ili noge. Nositi rukavice kod pranja posuđa i kuvanja i baštenske  rukavice pri radu u bašti, oko cvijeća i povrća.  Sunčati se postepeno, koristiti zaštitne kreme. Njegovati nokte, sjeći zanoktice ako se pojave i tretirati ih  antibiotskim mastima. Svaku pojsekotinu ili ogrebotinu očistiti vodom i sapunom i premazati antibiotskom mašću. Posjetiti doktora pri pojavi bilo kakvog osipa po koži ruke. Izbjegavati bilo kakve ubode pa i ubode iglom, nositi naprstak pri šivanju. Izbjegavati bilo kakvu ekstremnu toplotu ili hladnoću kao  što su vruća ili ledena pakovanja i oblozi. Ne preopterećivati se - bilo ruku ili cijeli organizam - pošto težak rad, dugotrajne šetnje, dugo vježbanje, zbog ubrzanog metabolizma dovode do pogoršanja limfedema jedne ruke. Izbjegavati veliki spoljašnji pritisak na ruku, nositi komotnu odjeću i nakit koji ne pritišće ruku, a najbolje ne nositi prstenje, sat niti narukvice na ruci sa operisane strane, ne nositi tašnu na ramenu operisane strane jer se time obstruira jedini preostali put limfe iz ruke. Ne nositi teret u toj ruci, ne mjeriti krvni pritisak na zahvaćenoj ruci,  ne primati injekcionu niti infuzionu terapiju u vene zahvaćene ruke niti dozvoliti uzimanje krvi iz vena te ruke, dalje ne držati ruku savijenu u jednom položaju duže od 30 minuta. Pratiti znakove infekcije (crvenilo,bol,otok,toplota,groznica) i odmah se obratiti doktoru pri pojavi tih znakova. Redovno raditi vježbe preporučene od doktora. Pregledati ruku svaki dan, naročito mjeriti obim ruke kako je doktor preporučio. Pošto osjet dodira, temperature ili bola može biti smanjen u ruci sa operisane strane, koristiti nezahvaćenu ruku za ispitivanje toplote vode.

 

Liječenje hroničnog limfedema

  • Sprečavanje nastanka onesposobljenosti, smanjenje fizičke nesposobnosti pomoć i uspostavljanje optimalnog funkcionalnog i radnog kapaciteta.
  • Njega kože i prevencija infekcije
  • Potpora kroz nošenje kompresivnog rukava ili putem kompresivne drenaže
  • Pozicioniranje i specifične vježbe

 

Naročiti tipovi masaže:

  • manuelna limfna drenaža(MLD)
  • jednostavna limfna drenaža(JLD)

 

Bolesnik sa limfedemom može imati bol uzrokovan:

  • otokom i pritiskom na nerve, 
  • bol nastao usljed smanjenja mišićne mase i funkcije 
  • bol usljed postoperetivnog ožiljka i smanjenja obima pokreta
  • bol u zglobovima 

 

Bol se može kupirati lijekovima, relaksacionim tehnikama i/ili transkutanom električnom nervnom stimulacijom. Uspješno smanjenje limfedema smanjuje, a često i uklanja bol. Sve potrebne terapijske mjere treba primjenjivati svaka žena koja je prošla mastektomiju i u tome joj pomoć pružaju prvenstveno medicinski radnici koji rade i u specijalnizovanim fizikalnim odjeljenjima i u okviru volonterskog rada u klubovima žena liječenih od raka dojke. Na kraju pomoć u prevenciji limfedema pružaju same žene koje su prošle fizikalni tretman nakon mastektomije.

2012 Dom zdravlja Bihac